Kościół św. Krzyża na Piątkowej

49°34'34"N 19°56'23"E (49.576193, 19.939834)
666 m n. p. m.

Drewniany kościół św. Krzyża na Piątkowej z 1757 r. stoi przy szosie zakopiańskiej (od strony południowo-zachodniej), niespełna kilometr na zachód od wierzchołka Piątkowej (715 m n.p.m.). W pobliżu znajduje się przystanek PKS Rdzawka I. Częściowo bezleśny wierzchołek Piątkowej (715 m n.p.m.), położony jest w północno-zachodnich Gorcach, pomiędzy dolinami Raby i Poniczanki, w połogim grzbiecie, którym przebiega zakopianka na odcinku z Chabówki do Klikuszowej. Spod szczytu wypływają potoki Pocieszna Woda (znane źródło) i Rokicianka.
Kościół św. Krzyża na Piątkowej należy do Chabówki. Przy kościele i szosie znajduje się obszerny parking, dlatego też szczególnie upodobali go sobie zmotoryzowani (świątynia jest częściowo pod opieka Automobilklubu krakowskiego). Według legendy kościół ufundował kupiec cudownie ocalony w tym miejscu z rąk zbójców. Osaczony przez opryszków wzniósł ku niebu okrzyk „Krzyżu Święty, ratuj mnie”. Wówczas nad jego wozem ukazał się Krzyż w płomieniach a przerażeni zbójcy pierzchli.
Kilka lat temu kościół częściowo spłonął (ponoć z ręki miejscowego podpalacza). Najbardziej ucierpiało prezbiterium. Wkrótce jednak świątynię odremontowano przywracając jej pierwotny wygląd. Kościół jest bezwieżowy (jedynie z sygnaturką), szalowany deskami i otoczony otwartymi sobotami. Wewnątrz znajduje się godny obejrzenia krucyfiks i figury wykonane przez rzeźbiarzy ludowych na przełomie XVIII i XIX w, późnobarokowe ołtarze oraz wcześniejsza polichromia przemalowana w 1901 r. Wokół kościoła rosną ponad dwustuletnie lipy pomniki przyrody. Roztacza się stąd rozległy widok obejmujący północno-zachodnią cześć Gorców, zachodnią cześć Beskidu Wyspowego, południową część Beskidu Makowskiego, Pasmo Policy i Babia Górę, Pasmo Żeleźnicy, część Działów Orawskich i na horyzoncie Tatry.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...