Kościół św. Krzyża na Piątkowej

49°34'34"N 19°56'23"E (49.576193, 19.939834)
666 m n. p. m.

Drewniany kościół św. Krzyża na Piątkowej z 1757 r. stoi przy szosie zakopiańskiej (od strony południowo-zachodniej), niespełna kilometr na zachód od wierzchołka Piątkowej (715 m n.p.m.). W pobliżu znajduje się przystanek PKS Rdzawka I. Częściowo bezleśny wierzchołek Piątkowej (715 m n.p.m.), położony jest w północno-zachodnich Gorcach, pomiędzy dolinami Raby i Poniczanki, w połogim grzbiecie, którym przebiega zakopianka na odcinku z Chabówki do Klikuszowej. Spod szczytu wypływają potoki Pocieszna Woda (znane źródło) i Rokicianka.
Kościół św. Krzyża na Piątkowej należy do Chabówki. Przy kościele i szosie znajduje się obszerny parking, dlatego też szczególnie upodobali go sobie zmotoryzowani (świątynia jest częściowo pod opieka Automobilklubu krakowskiego). Według legendy kościół ufundował kupiec cudownie ocalony w tym miejscu z rąk zbójców. Osaczony przez opryszków wzniósł ku niebu okrzyk „Krzyżu Święty, ratuj mnie”. Wówczas nad jego wozem ukazał się Krzyż w płomieniach a przerażeni zbójcy pierzchli.
Kilka lat temu kościół częściowo spłonął (ponoć z ręki miejscowego podpalacza). Najbardziej ucierpiało prezbiterium. Wkrótce jednak świątynię odremontowano przywracając jej pierwotny wygląd. Kościół jest bezwieżowy (jedynie z sygnaturką), szalowany deskami i otoczony otwartymi sobotami. Wewnątrz znajduje się godny obejrzenia krucyfiks i figury wykonane przez rzeźbiarzy ludowych na przełomie XVIII i XIX w, późnobarokowe ołtarze oraz wcześniejsza polichromia przemalowana w 1901 r. Wokół kościoła rosną ponad dwustuletnie lipy pomniki przyrody. Roztacza się stąd rozległy widok obejmujący północno-zachodnią cześć Gorców, zachodnią cześć Beskidu Wyspowego, południową część Beskidu Makowskiego, Pasmo Policy i Babia Górę, Pasmo Żeleźnicy, część Działów Orawskich i na horyzoncie Tatry.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......