Lipka

Lipa na grzbiecie Plebańskiej Góry, nazywana „Lipką” – pomnik przyrody o obwodzie 356 cm i wysokości 14 m – uważana jest za symbol Myślenic, choć nowsze badania sugerują, że drzewo w herbie miasta to dąb. Na spróchniałym od środka i częściowo wypalonym pniu zawieszona jest kapliczka z obrazem Matki Bożej Myślenickiej.
Z otwartego odcinka grzbietu, na którym rośnie drzewo, rozpościera się piękny widok na miasto, a szczególnie jego najstarszą część z kościołem parafialnym i rynkiem. Panorama obejmuje otaczające Myślenice grzbiety górskie. Na północy widać długi, posiadający kilka wierzchołków i strome stoki Dalin oraz garby Pogórza Wielickiego ciągnące się w kierunku Mogilan. Na wschodzie, za doliną Raby, której dno wypełnia Jezioro Dobczyckie widać Pasmo Glichowca; bliżej, na prawo od niego okazałe masywy Uklejny i Chełmu (między nimi widać Łysinę), oddzielone od nas przełomem Raby, zwanym Luteranką. Nazwa przełomu ma pochodzić od protestantów, pomordowanych przez chłopów w dobie kontrreformacji. Widok na południe zamyka grzbiet Kotonia.
Doskonale widać stąd próg Beskidów – u podnóża Uklejny przebiega wyraźne załamanie, stanowiące granicę nasunięcia płaszczowiny magurskiej, z której zbudowany jest Beskid Średni, na utwory płaszczowiny śląskiej, budującej pogórskie garby, ale także grzbiet Dalina. Plebańska Góra jest również zbudowana z fliszu (czyli naprzemianległych warstw zlepieńców, piaskowców i łupków) płaszczowiny magurskiej – próg Beskidów nie jest tu jednak tak czytelny. Myślenice znajdują w niewielkiej kotlinie, w której mamy do czynienia z tzw. oknem tektonicznym – spod zupełnie zniszczonych utworów płaszczowiny śląskiej odsłaniają się w nim skały płaszczowiny podśląskiej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...