Lipka

Lipa na grzbiecie Plebańskiej Góry, nazywana „Lipką” – pomnik przyrody o obwodzie 356 cm i wysokości 14 m – uważana jest za symbol Myślenic, choć nowsze badania sugerują, że drzewo w herbie miasta to dąb. Na spróchniałym od środka i częściowo wypalonym pniu zawieszona jest kapliczka z obrazem Matki Bożej Myślenickiej.
Z otwartego odcinka grzbietu, na którym rośnie drzewo, rozpościera się piękny widok na miasto, a szczególnie jego najstarszą część z kościołem parafialnym i rynkiem. Panorama obejmuje otaczające Myślenice grzbiety górskie. Na północy widać długi, posiadający kilka wierzchołków i strome stoki Dalin oraz garby Pogórza Wielickiego ciągnące się w kierunku Mogilan. Na wschodzie, za doliną Raby, której dno wypełnia Jezioro Dobczyckie widać Pasmo Glichowca; bliżej, na prawo od niego okazałe masywy Uklejny i Chełmu (między nimi widać Łysinę), oddzielone od nas przełomem Raby, zwanym Luteranką. Nazwa przełomu ma pochodzić od protestantów, pomordowanych przez chłopów w dobie kontrreformacji. Widok na południe zamyka grzbiet Kotonia.
Doskonale widać stąd próg Beskidów – u podnóża Uklejny przebiega wyraźne załamanie, stanowiące granicę nasunięcia płaszczowiny magurskiej, z której zbudowany jest Beskid Średni, na utwory płaszczowiny śląskiej, budującej pogórskie garby, ale także grzbiet Dalina. Plebańska Góra jest również zbudowana z fliszu (czyli naprzemianległych warstw zlepieńców, piaskowców i łupków) płaszczowiny magurskiej – próg Beskidów nie jest tu jednak tak czytelny. Myślenice znajdują w niewielkiej kotlinie, w której mamy do czynienia z tzw. oknem tektonicznym – spod zupełnie zniszczonych utworów płaszczowiny śląskiej odsłaniają się w nim skały płaszczowiny podśląskiej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......