Koryznówka

Nowy Wiśnicz
49°54'55"N 20°28'14"E (49.915314, 20.47066)
305 m n. p. m.
Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) mieści się w prywatnym, drewnianym, stylowym budyneczku, zamieszkiwanym bez przerwy przez tę samą rodzinę (podobnie jak słynna „Rydlówka” w Bronowicach) a zbiory to przede wszystkim pamiątki rodzinne „z historią”. Wnętrza sąautentyczne, nie stylizowane na potrzeby ekspozycji muzealnej. Koryznówka znajduje się powyżej zamku, przy drodze prowadzącej do ruin klasztoru karmelitów bosych i zabudowań więzienia. Nazwa domu pochodzi od nazwiska poprzedniego właściciela terenu, Koryzny, który sprzedał grunt Serafińskim.
Domek wystawił Leonard Serafiński, mąż Joanny Giebułtowskiej, siostry żony Jana Matejki. Rodzina Matejków często gościła w Nowym Wiśniczu. Mistrz Matejko rysował m. in. starą, nieistniejąca już architekturę małego galicyjskiego miasteczka.
Stanisława Serafińska, córka Joanny i Leonarda jest autorką opublikowanych pamiętników zatytułowanych "Wspomnienia rodzinne", opisujących lata obecności Matejki w Nowym Wiśniczu. W 1980 r. mieszkańcy i właściciele domu podpisali umowę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu o otwarciu muzeum. W 1985 ,,Koryznówka' stała się oddziałem tarnowskiego Muzeum Okręgowego.
Do zwiedzania przeznaczona jest część budynku. W pokoju wejściowym, z autentycznymi meblami z czasów Matejki, znajdują się także reprodukcje jego obrazów oraz oryginalny telegram wysłany na wieść o zbliżającej się śmierci malarza. W gabinecie Stanisławy Serafińskiej stoi wielkie biurko, przy którym spisywała swoje pamiętniki. W salonie jest fortepian wiedeński, na którym również grywał artysta, na ścianach portrety rodziców jego żony oraz karykatury rysowane także przez Jana Matejkę podczas jego pobytów w Nowym Wiśniczu.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...