Koryznówka

Nowy Wiśnicz
49°54'55"N 20°28'14"E (49.915314, 20.47066)
305 m n. p. m.
Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) mieści się w prywatnym, drewnianym, stylowym budyneczku, zamieszkiwanym bez przerwy przez tę samą rodzinę (podobnie jak słynna „Rydlówka” w Bronowicach) a zbiory to przede wszystkim pamiątki rodzinne „z historią”. Wnętrza sąautentyczne, nie stylizowane na potrzeby ekspozycji muzealnej. Koryznówka znajduje się powyżej zamku, przy drodze prowadzącej do ruin klasztoru karmelitów bosych i zabudowań więzienia. Nazwa domu pochodzi od nazwiska poprzedniego właściciela terenu, Koryzny, który sprzedał grunt Serafińskim.
Domek wystawił Leonard Serafiński, mąż Joanny Giebułtowskiej, siostry żony Jana Matejki. Rodzina Matejków często gościła w Nowym Wiśniczu. Mistrz Matejko rysował m. in. starą, nieistniejąca już architekturę małego galicyjskiego miasteczka.
Stanisława Serafińska, córka Joanny i Leonarda jest autorką opublikowanych pamiętników zatytułowanych "Wspomnienia rodzinne", opisujących lata obecności Matejki w Nowym Wiśniczu. W 1980 r. mieszkańcy i właściciele domu podpisali umowę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu o otwarciu muzeum. W 1985 ,,Koryznówka' stała się oddziałem tarnowskiego Muzeum Okręgowego.
Do zwiedzania przeznaczona jest część budynku. W pokoju wejściowym, z autentycznymi meblami z czasów Matejki, znajdują się także reprodukcje jego obrazów oraz oryginalny telegram wysłany na wieść o zbliżającej się śmierci malarza. W gabinecie Stanisławy Serafińskiej stoi wielkie biurko, przy którym spisywała swoje pamiętniki. W salonie jest fortepian wiedeński, na którym również grywał artysta, na ścianach portrety rodziców jego żony oraz karykatury rysowane także przez Jana Matejkę podczas jego pobytów w Nowym Wiśniczu.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......