Studzionki

Studzionki to Malownicze osiedle góralskie położone samym grzbiecie, na wysokości ok. 900 m n.p.m., w zachodniej części Pasma Lubania, pomiędzy Bukowinką (987 m n.p.m.) a Kotelnicą (946 m n.p.m.). Większość domów to okazałe drewniane, piętrowe wille w stylu podhalańskim. W co najmniej dwóch spośród nich są prywatne punkty noclegowe (stacje turystyczne) o długoletnich tradycjach.
W domu Zygmunta Stypy (w północnej części osiedla) znajduje się prywatny skansen, składający się z kaplicy, starej kuźni i domu-muzeum z bogatym zbiorem tradycyjnych góralskich przedmiotów codziennego użytku i rękodzieła artystycznego z okolic Ochotnicy i północnego Podhala.
Z południowego cypla grzbietu rozciąga się rozległa panorama na Podhale, Pieniny, Zalew Czorsztyński, Spisz i Tatry, a z siodła pośrodku osiedla widok na północny-wschód, na centrum Ochotnicy Górnej i jej najbliższe otoczenie.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...