Cmentarz żydowski w Krynicy-Zdrój

Krynica
49°24'52"N 20°57'04"E (49.414626, 20.951187)
644 m n. p. m.
Na wschodnim, częściowo bezleśnym zboczu Krzyżowej (813 m n.p.m.), ponad zabudową Krynicy, na wysokości około 650 m n.p.m. szlak żółty (razem z niebieskim) mija po lewej – formalnie przy ulicy Polnej – stary cmentarz żydowski (kirkut).
Dość liczna jeszcze do II wojny światowej krynicka społeczność żydowska założyła ten cmentarz w połowie XIX w. Nekropolia zajmuje obszar 30x50 m. Zachowało się tu jeszcze około 120 macew. Większość nagrobków wykonana jest z piaskowca. Gdzieniegdzie widoczne są macewy z marmuru, granitu i popularne przed II wojną światową nagrobki z betonu. Inskrypcje nagrobne w języku hebrajskim i polskim wskazują, iż część z pochowanych tu osób nie była mieszkańcami Krynicy. Najprawdopodobniej byli to kuracjusze, którzy spoczęli w miejscu swojej śmierci. W czasie okupacji na cmentarzu odbywały się masowe egzekucje Żydów. Po wojnie cmentarz popadł w ruinę. Wykorzystywano go jako wysypisko śmieci. Obecnie teren jest zadbany i otoczony kamiennym murem. Prace porządkowe i renowacyjne zostały sfinansowane przez Leona Gatterera oraz Urząd Miasta Krynicy. Teren cmentarza jest administrowany przez Żydowską Gminę Wyznaniową w Krakowie. Chętni do bardziej szczegółowego zwiedzenia cmentarza mogą uzyskać klucz do bramy w Urzędzie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój, przy ul. Kraszewskiego 7, pokój 27. tel. (0-18) 471-53-20.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...