Cmentarz wojenny nr 175

Poręba Radlna
49°56'12"N 20°59'28"E (49.936827, 20.991176)
393 m n. p. m.
Cmentarz wojenny nr 175 w Porębie Radlnej znajduje się na północno-wschodnim stoku Słonej Góry (403 m n.p.m.), blisko szczytu. Na cmentarzu tym pochowano 37 żołnierzy austro-węgierskich (znani z nazwisk, głównie z 59 pułku piechoty, z datą śmierci 5 maj 1915) i 37 żołnierzy rosyjskich. Projektantem cmentarza był Heinrich Schulz. Podczas remontu cmentarza postawiono nowy krzyż z gontowym daszkiem, rzeźbą Chrystusa i metalową glorią, wykonany wg pierwowzoru pomnika, poustawiano nowe nagrobki z krzyżami żeliwnymi i tabliczkami. Cmentarz wojenny w Porębie Radlnej jest jednym z najbardziej urokliwych cmentarzy w powiecie tarnowskim
Okręg Tarnów (nr VI), na którego terenie znajduje się ten cmentarz jest największym pod względem liczby obiektów (62 cmentarze) Okręgiem Cmentarnym w Galicji Zachodniej. Większość cmentarzy projektował Heinrich Schulz. Najwięcej cmentarzy znajduje się na brzegach rzeki Białej, na wzgórzach masywu Wału (523 m n.p.m.) oraz Lubinki pomiędzy Białą i Dunajcem. Zachowały się w stanie bardzo dobrym ze względu m.in. na to że ich elementy architektoniczne były tworzone z trwałych materiałów. Charakterystycznym elementem jest rzeźba głowy wojownika w antycznym hełmie. Około 73% obiektów Okręgu VI stanowią cmentarze samodzielne. Tylko 15 zbudowano przy istniejących kapliczkach, a 2 na cmentarzach żydowskich (w Tarnowie i Tuchowie).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...