Brzezinka

50°08'03"N 19°44'19"E (50.134182, 19.738618)
265 m n. p. m.
Brzezinka, wieś w gminie Zabierzów, położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Miejscowość wzmiankowana przez Jana Długosza w pierwszej połowie XV w., była własnością kapituły krakowskiej w okręgu parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie.
W drugiej połowie XVI w. istniała w Brzezince karczma, młyn nad rzeką Ossobnicza (dzisiejsza Będkówka) oraz dwór, po którym dzisiaj już nie ma śladu. We wsi znajduje się niewielki kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego – filia kościoła parafialnego w Rudawie. Zbudowany został w latach 1990–1997 według projektu Wacława Karpiela z Zakopanego. Wnętrze zdobi duża płaskorzeźba patrona kościółka oraz sceny przedstawiające jego martyrologię w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Płaskorzeźby wykonał artysta rzeźbiarz Jan Siek. Za kościołem, przy drodze prowadzącej w kierunku Więckowic, znajduje się kapliczka domkowa z 1861 r.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...