Brzezinka

50°08'03"N 19°44'19"E (50.134182, 19.738618)
265 m n. p. m.
Brzezinka, wieś w gminie Zabierzów, położona jest na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Miejscowość wzmiankowana przez Jana Długosza w pierwszej połowie XV w., była własnością kapituły krakowskiej w okręgu parafii pw. Wszystkich Świętych w Rudawie.
W drugiej połowie XVI w. istniała w Brzezince karczma, młyn nad rzeką Ossobnicza (dzisiejsza Będkówka) oraz dwór, po którym dzisiaj już nie ma śladu. We wsi znajduje się niewielki kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego – filia kościoła parafialnego w Rudawie. Zbudowany został w latach 1990–1997 według projektu Wacława Karpiela z Zakopanego. Wnętrze zdobi duża płaskorzeźba patrona kościółka oraz sceny przedstawiające jego martyrologię w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Płaskorzeźby wykonał artysta rzeźbiarz Jan Siek. Za kościołem, przy drodze prowadzącej w kierunku Więckowic, znajduje się kapliczka domkowa z 1861 r.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......