Jawiszowice

49°57'37"N 19°08'21"E (49.960354, 19.139314)
254 m n. p. m.

Jawiszowice (około 6800 mieszkańców) są sołectwem położonym w powiecie oświęcimskim, w gminie Brzeszcze. Powstały w XIV w. i należały wtedy do księstwa oświęcimskiego. Pierwszy kościół w Jawiszowicach powstał w 1325 r. Około 1511 r. na miejscu starej świątyni stanął kolejny drewniany kościół, którego patronem był św. Marcin, biskup. Po pożarze około 1692 r. zbudowano kolejny obecny drrewniany kościół św. Marcina w Jawiszowicach. W Ietach dwudziestych XX w. rozbudowano go, przedłużając nawę główną w kierunku zachodnim. Podczas drugiej wojny światowej kościół został poważnie uszkodzony, a jego wnętrze ograbione. Po 1945 r. wyremontowano go staraniem wszystkich parafian. Kościół dwa razy próbowano bezskutecznie podpalić: w kwietniu 1968 r. i w marcu 2012 r. Do tragedii jednak nie doszło. W 1983 r., po powstaniu nowej parafii w Jawiszowicach, przystąpiono do gruntownej renowacji zabytkowego kościółka. Odnowiono polichromię, a dach, pokryto blachą miedzianą.
Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII–XVIII w. W ołtarzu głównym z około 1700 r. znajdują się obrazy Matki Bożej Jawiszowickiej oraz św. Marcina, prawdopodobnie z XIX w. Przy ołtarzu umieszczone są: płaskorzeźba bł. Salomei z 1876 r., obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny", rzeźbione figury św. Piotra i św. Pawła, św. Wojciecha oraz św. Stanisława. Wyposażenie prezbiterium uzupełniaja dziewiętnastowieczna chrzcielnica i rzeźbiony konfesjonał, stalle z XVIII w. oraz ambona w stylu rokokowym z 1896 r. Na łuku tęczy umieszczono siedemnastowieczną barokową grupę Ukrzyżowania. Na profilowanej belce tęczowej pomiędzy nawą i prezbiterium umieszczony jest barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny. W kościele znajduje się też kilka obrazów barokowych Przed wejściem bocznym do świątyni umieszczony jest posąg Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzący z 1934 r. Kościół jest otoczony zamkniętymi sobotami.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...