Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem

49°33'44"N 21°20'09"E (49.562381, 21.336034)
495 m n. p. m.

Wieś Bartne usytuowana jest w dolinie między pasmem Magury Wątkowskiej (846 m n.p.m.) a Maguryczem (777 m n.p.m.). Jest najbardziej znanym ośrodkiem kamieniarstwa na Łemkowszczyźnie i najciekawszą wsią w okolicy. Bartne stanowi ważny ośrodek kultury łemkowskiej. Znajdują się tu dwie drewniane cerkwie (greckokatolicka św. Kosmy i Damiana z 1942 r., w której znajduje się muzaum, i prawosławna św. Kosmy i Damiana z 1928 r.). Zachowało się wiele łemkowskich chyż i spichlerzy drewnianych oraz kamiennych krzyży i kapliczek, które są dziełami miejscowych kamieniarzy. W Bartnem jest cmentarz łemkowski i cmentarz choleryczny, a na stoku powyżej cerkwi greckokatolickiej cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 64. W pobliżu cmentarza łemkowskiego stoi kamienny krzyż – pomnik ofiar Thalerhofu postawiony w 1933 r. Koło cerkwi prawosławnej stoi pomnik Dmytra Bortniańskiego, wybitnego kompozytora, którego rodzina pochodziła z Bartnego. Autorem poświęconego 8 sierpnia 2009 r. pomnika jest gorlicki rzeźbiarz Zbigniew Tohl.
Powyżej wsi na stoku Mareszki (801 m n.p.m.) znajduje się bacówka PTTK w Bartnem.
Cerkiew parafialną prawosławną św. św. Kosmy i Damiana zbudowano w latach 1928–29, wzorując się na starszej cerkwi z pobliskiej Krzywej. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, oszalowana, pokryta blachą. W świątyni znajduje się zabytkowy 200-letni ikonostas z rozebranej cerkwi z terenu Lubelszczyzny, przewieziony do Poczajowa, następnie w 1929 r. do Bartnego. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat sprowadzenia oryginałów ikon (głównych – namiestnych), które wywieziono do wsi Zimna Woda tuż po wojnie.Charakterystyczne dla cerkwi są wykuwane kamienie fundamentów i skosów. Na każdym jej boku w fundamencie znajduje się wykuty krzyż.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...