Skrzyszów

49°59'45"N 21°03'17"E (49.996012, 21.054767)
222 m n. p. m.
Najstarsze zapiski o Skrzyszowie pochodzą z początku XIV w, kiedy to w 1327 r. biskup krakowski uwolnił Skrzyszów od dziesięcin. W 1331 r. zaś król Władysław Łokietek potwierdził kasztelanowi krakowskiemu Spicymirowi z rodu Leliwitów prawo do Skrzyszowa. Nazwa Skrzyszów pochodzi najprawdopodobniej od imienia Krzysz, będącego skróceniem Krzysztofa. Zatem pierwotnie był to Krzyszów – własność Krzysza. Dodanie „S” nastąpiło drogą procesu językowego, polegającego na przyłączeniu przyimka Z do nazwy (Z + Krzyszowa = Skrzyszowa) i stąd Skrzyszów. Mniej prawdopodobne jest wyjaśnienie wiążące nazwę z przezwiskiem Skrzysz (wyraz skrzysz, skrzesz oznaczał rodzaj placków).
Dwór w Skrzyszowie położony jest w niewielkim parku (pozostałości założenia parkowego z końca XIX w. o zatartej kompozycji przestrzennej). Drewniany dworek wybudowano na początku XIX w. w miejsce wcześniejszego, z XVII w. W latach 1976–1978 został częściowo przekształcony i przebudowany. Dwór jest parterowy, na planie prostokąta, dwutraktowy z drewnianym gankiem. Obecnie znajduje się tu Przedszkole Publiczne w Skrzyszowie.
W Skrzyszowie znajduje się także drewniany późnogotycki kościół św. Stanisława Biskupa oraz Pomnik walczących za Ojczyznę.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...