Wodospad na Łomniczance i źródła mineralne

Łomnica Zdrój
49°27'06"N 20°45'27"E (49.451765, 20.757557)
521 m n. p. m.
W górnej części Łomnicy-Zdrój (osiedle Martyniaki) po wschodniej stronie drogi przez wieś, na potoku Łomniczanka znajduje się wodospad. Ma on około 3 metrów wysokości i 7 metrów długości. Woda spływa trzema strugami po spękanym piaskowcu do kotła eworsyjnego o głębokości około 1,6 m. Poniżej wodospadu znajdują się źródła wód mineralnych. Są to szczawy z zawartością jonów wodorowęglanowych, wapniowych i magnezowych. Kilka źródeł ma zrobione ujęcia i jest wykorzystywanych przez mieszkańców i turystów. W okolicach Łomnicy stwierdzono najwięcej źródeł typu szczawy. Od lat trwają zabiegi o rozpoczęcie produkcji wody mineralnej „Łomniczanka”.
Koryto potoku Łomniczanka na odcinku o długości 50 m wraz z progiem skalnym na którym jest wodospad, brzegami i źródłami wód mineralnych objęto w 1973 r. ochroną, tworząc pomnik przyrody nieożywionej.
W Łomnicy-Zdrój w 1998 r. utworzono jeszcze dwa rezerwaty przyrody nieożywionej: źródło Stanisław oraz skałka piaskowcowa. Źródło Stanisław znajduje się w korycie Łomniczanki poniżej odcinka objętego wcześniej ochroną i poniżej pętli autobusowej. Jest to źródło szczelinowe, siarczkowe, typu szczawa. Chroniona skałka piaskowcowa (piaskowiec krynicki) znajduje się przy Pomniku Pamięci, około 50 m poniżej jazu. Skałka o wysokości 4 m i 9 m długości wzdłuż brzegu potoku ma pochodzenie erozyjne. Występują na niej ciekawe struktury procesu wietrzenia.
W latach 2010–2011 teren przy potoku Łomniczanka był porządkowany przez uczniów szkoły podstawowej w Łomnicy Zdroju w ramach projektu Funduszu Kropli Beskidu pod nazwą „Ukazanie piękna potoku Łomniczanka wraz z jego cennymi zakątkami przyrody – flora, fauna i źródła wody mineralnej”. Celem projektu było wskazanie ciekawych zakątków przyrodniczych, przypomnienie o istnieniu w Łomnicy źródeł wody mineralnej i dwóch pomników przyrody. W ramach projektu powiększono także teren rekreacyjny nad jazem, usuwając dzikie śmietnisko i odbudowując oczko wodne.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...