Wodospad na Łomniczance i źródła mineralne

Łomnica Zdrój
49°27'06"N 20°45'27"E (49.451765, 20.757557)
521 m n. p. m.
W górnej części Łomnicy-Zdrój (osiedle Martyniaki) po wschodniej stronie drogi przez wieś, na potoku Łomniczanka znajduje się wodospad. Ma on około 3 metrów wysokości i 7 metrów długości. Woda spływa trzema strugami po spękanym piaskowcu do kotła eworsyjnego o głębokości około 1,6 m. Poniżej wodospadu znajdują się źródła wód mineralnych. Są to szczawy z zawartością jonów wodorowęglanowych, wapniowych i magnezowych. Kilka źródeł ma zrobione ujęcia i jest wykorzystywanych przez mieszkańców i turystów. W okolicach Łomnicy stwierdzono najwięcej źródeł typu szczawy. Od lat trwają zabiegi o rozpoczęcie produkcji wody mineralnej „Łomniczanka”.
Koryto potoku Łomniczanka na odcinku o długości 50 m wraz z progiem skalnym na którym jest wodospad, brzegami i źródłami wód mineralnych objęto w 1973 r. ochroną, tworząc pomnik przyrody nieożywionej.
W Łomnicy-Zdrój w 1998 r. utworzono jeszcze dwa rezerwaty przyrody nieożywionej: źródło Stanisław oraz skałka piaskowcowa. Źródło Stanisław znajduje się w korycie Łomniczanki poniżej odcinka objętego wcześniej ochroną i poniżej pętli autobusowej. Jest to źródło szczelinowe, siarczkowe, typu szczawa. Chroniona skałka piaskowcowa (piaskowiec krynicki) znajduje się przy Pomniku Pamięci, około 50 m poniżej jazu. Skałka o wysokości 4 m i 9 m długości wzdłuż brzegu potoku ma pochodzenie erozyjne. Występują na niej ciekawe struktury procesu wietrzenia.
W latach 2010–2011 teren przy potoku Łomniczanka był porządkowany przez uczniów szkoły podstawowej w Łomnicy Zdroju w ramach projektu Funduszu Kropli Beskidu pod nazwą „Ukazanie piękna potoku Łomniczanka wraz z jego cennymi zakątkami przyrody – flora, fauna i źródła wody mineralnej”. Celem projektu było wskazanie ciekawych zakątków przyrodniczych, przypomnienie o istnieniu w Łomnicy źródeł wody mineralnej i dwóch pomników przyrody. W ramach projektu powiększono także teren rekreacyjny nad jazem, usuwając dzikie śmietnisko i odbudowując oczko wodne.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......