Cerkiew św. Dymitra w Śnietnicy

49°30'35"N 21°03'09"E (49.509866, 21.0526)
448 m n. p. m.

Drewniana cerkiew greckokatolicka św. Dymitra w Śnietnicy wzniesiona została w latach 1755–1758. Jest to cerkiew łemkowska, typu północno-zachodniego. Jest orientowana, o konstrukcji zrębowej, pierwotnie trójdzielna. W pierwszej połowie XIX w. została gruntownie przebudowana (przedłużona ku zachodowi). Dachy są kalenicowe, trójpołaciowe, nad nawą dach łamany. Wnętrze pokrywa polichromia Józefa Bogdańskiego z drugiej połowy XIX w. W cerkwi jest szczątkowo zachowana dekoracja z XVIII w., kompletny barokowy ikonostas z XVIII w., przy którym w XIX w. pracował Józef Bogdański, protoplasta znanego malarskiego rodu, oraz dwa późnobarokowe ołtarze boczne, a na ścianach przedsionka osiemnastowieczne obrazy. W latach 1947–1997 cerkiew w Śnietnicy była użytkowana jako kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli. Obecnie nadal służy grekokatolikom.
Na poddaszu cerkwi mieszka kolonia rzadkiego nietoperza – podkowca małego, umieszczonego w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...