Poręba Żegoty

Poręba Żegoty, wieś o statusie sołectwa, położona jest w gminie Alwernia przy drodze wojewódzkiej nr 780, na terenie Garbu Tenczyńskiego. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości oraz tutejszej parafii pochodzą z XIV w. Obecny murowany kościół św. Marcina i Małgorzaty ufundował w 1762 r. Franciszek Szwarcenberg-Czerny ówczesny właściciel Poręby. Powstał na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. W 1898 r. kościół był przebudowany przez krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Wewnątrz znajdują się marmurowe ołtarze przeniesione z katedry wawelskiej na przełomie XIX i XX w.
We wsi znajdują się ruiny XVIII-wiecznego pałacu. W parku dworskim zachowało się mauzoleum Szembeków. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się pracownia rzeźby ręcznej Galeria „Drzewiej” państwa Góreckich, w której odbywają się warsztaty artystyczne dla szkół oraz innych grup.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...