Poręba Żegoty

Poręba Żegoty, wieś o statusie sołectwa, położona jest w gminie Alwernia przy drodze wojewódzkiej nr 780, na terenie Garbu Tenczyńskiego. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości oraz tutejszej parafii pochodzą z XIV w. Obecny murowany kościół św. Marcina i Małgorzaty ufundował w 1762 r. Franciszek Szwarcenberg-Czerny ówczesny właściciel Poręby. Powstał na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. W 1898 r. kościół był przebudowany przez krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Wewnątrz znajdują się marmurowe ołtarze przeniesione z katedry wawelskiej na przełomie XIX i XX w.
We wsi znajdują się ruiny XVIII-wiecznego pałacu. W parku dworskim zachowało się mauzoleum Szembeków. Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się pracownia rzeźby ręcznej Galeria „Drzewiej” państwa Góreckich, w której odbywają się warsztaty artystyczne dla szkół oraz innych grup.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......