Gminny Park Ekologiczny w Rytrze

Rytro
49°29'11"N 20°38'58"E (49.486611, 20.649515)
433 m n. p. m.

Gminny Park Ekologiczny w Rytrze znajduje sie przy końcu publicznej drogi jezdnej koło leśniczówki. Dalej w górę doliny Wielkiej Roztok, obowiązuje zakaz ruchu kołowego, poza uprawnionymi pojazdami leśnictwa.
W ramach „Projektu ochrony górskich terenów podmokłych” powstał tutaj kompleks ochronny płazów i gadów, wchodzący w skład Gminnego Parku Ekologicznego w Rytrze. Został utworzony w 1996 r. w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach. Teren plenerowej ekspozycji parkowej ogrodzono stylizowanym, drewnianym ogrodzeniem (260 m), wytyczono ścieżkę dla zwiedzających i ustawiono tablice informacyjne. Na powierzchni 0,52 ha występują tu liczne gatunki gadów i płazów, które w wielu miejscach Polski stanowią wielką rzadkość lub całkowicie wyginęły, m.in.: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworódka. Gromada płazów jest reprezentowana przez: ropuchę szarą, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką, traszkę grzebieniasta, traszkę zwyczajna i traszkę górską oraz salamandrę plamistą. Wszystkie wymienione zwierzęta podlegają prawnej ochronie. Na szczególną uwagę zasługują dwa gatunki występujące w tym parku: endemiczna traszka karpacka i gniewosz plamisty. Na terenie parku przez całe lato bardzo łatwo można obserwować zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę, kumaka górskiego, a w oczkach wodnych traszkę grzebieniastą i zwyczajną. Obserwacja pozostałych gatunków wymaga pewnej wprawy i wytrwałości. Najbardziej prawdopodobne terminy obserwacji poszczególnych gatunków zwierząt są podane na tablicach w tzw. kalendarium przyrodniczym.
Na terenie parku, wyznaczono cztery przystanki przyrodnicze, które umożliwią lepsze poznawanie zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt na prowadzącej przez park ścieżce dla zwiedzających o długości 300 metrów. Nad położonym we wschodniej części parku (po prawej stronie drogi) niewielkim stawku (zarastające oczko wodne) zbudowano pomost obserwacyjny, który pozwala na obserwację życia w wodzie. W pobliżu jest tzw. użytek ekologiczne: „Łąka ostrożeniowa”. Tablice informacyjne podają, co mamy szanse tutaj zaobserwować.
Powyżej leśniczówki znajduje się węzeł szlaków turystycznych, gdzie od szlaku niebieskiego z Rytra na Prehybę (1175 m n.p.m) odchodzi na południowy-zachód znakowana żółto ścieżka przyrodnicza na grzbiet Jaworzyny (947 m n.p.m) i przełęcz Żłobki (1106 m n.p.m) pod Radziejową (1266 m n.p.m). Niespełna 500 m za leśniczówką, po prawej stronie drogi w skale jest tablica-pomnik poświęcona sądeckim partyzantom.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...