Gminny Park Ekologiczny w Rytrze

Rytro
49°29'11"N 20°38'58"E (49.486611, 20.649515)
433 m n. p. m.

Gminny Park Ekologiczny w Rytrze znajduje sie przy końcu publicznej drogi jezdnej koło leśniczówki. Dalej w górę doliny Wielkiej Roztok, obowiązuje zakaz ruchu kołowego, poza uprawnionymi pojazdami leśnictwa.
W ramach „Projektu ochrony górskich terenów podmokłych” powstał tutaj kompleks ochronny płazów i gadów, wchodzący w skład Gminnego Parku Ekologicznego w Rytrze. Został utworzony w 1996 r. w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach. Teren plenerowej ekspozycji parkowej ogrodzono stylizowanym, drewnianym ogrodzeniem (260 m), wytyczono ścieżkę dla zwiedzających i ustawiono tablice informacyjne. Na powierzchni 0,52 ha występują tu liczne gatunki gadów i płazów, które w wielu miejscach Polski stanowią wielką rzadkość lub całkowicie wyginęły, m.in.: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworódka. Gromada płazów jest reprezentowana przez: ropuchę szarą, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką, traszkę grzebieniasta, traszkę zwyczajna i traszkę górską oraz salamandrę plamistą. Wszystkie wymienione zwierzęta podlegają prawnej ochronie. Na szczególną uwagę zasługują dwa gatunki występujące w tym parku: endemiczna traszka karpacka i gniewosz plamisty. Na terenie parku przez całe lato bardzo łatwo można obserwować zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę, kumaka górskiego, a w oczkach wodnych traszkę grzebieniastą i zwyczajną. Obserwacja pozostałych gatunków wymaga pewnej wprawy i wytrwałości. Najbardziej prawdopodobne terminy obserwacji poszczególnych gatunków zwierząt są podane na tablicach w tzw. kalendarium przyrodniczym.
Na terenie parku, wyznaczono cztery przystanki przyrodnicze, które umożliwią lepsze poznawanie zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt na prowadzącej przez park ścieżce dla zwiedzających o długości 300 metrów. Nad położonym we wschodniej części parku (po prawej stronie drogi) niewielkim stawku (zarastające oczko wodne) zbudowano pomost obserwacyjny, który pozwala na obserwację życia w wodzie. W pobliżu jest tzw. użytek ekologiczne: „Łąka ostrożeniowa”. Tablice informacyjne podają, co mamy szanse tutaj zaobserwować.
Powyżej leśniczówki znajduje się węzeł szlaków turystycznych, gdzie od szlaku niebieskiego z Rytra na Prehybę (1175 m n.p.m) odchodzi na południowy-zachód znakowana żółto ścieżka przyrodnicza na grzbiet Jaworzyny (947 m n.p.m) i przełęcz Żłobki (1106 m n.p.m) pod Radziejową (1266 m n.p.m). Niespełna 500 m za leśniczówką, po prawej stronie drogi w skale jest tablica-pomnik poświęcona sądeckim partyzantom.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......