Dolina Życzanowskiego Potoku

49°30'15"N 20°40'46"E (49.504417, 20.679699)
355 m n. p. m.
Potok Życzanowski (błędnie zwany też Potokiem Rzeczanowskim lub Rzyczanowskim) jest prawobrzeżnym dopływem Popradu, mający swe źródła na wysokości 800 m n.p.m., na wschodnich stokach Makowicy (948 m n.p.m.), w północno-zachodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Początkowo potok płynie w kierunku północnym, następnie przybiera kierunek zachodni, zbierając cieki wodne spływające ze stoków Ostrej (834 m n.p.m.), Wilczych Dołów (780 m n.p.m.), Nad Garbem (781 m n.p.m.), Wysokiego Gronia (692 m n.p.m.) i północno-zachodnich stoków Makowicy (948 m n.p.m.). Po przepłynięciu 5 kilometrów uchodzi do Popradu niespełna 3 km na północ od Rytra.
Na Potoku Życzanowskim są wysokie progi skalne (szypoty). W środkowym biegu potoku, na długości 1 km i powierzchni 7 ha, dolina ma charakter niewielkiego przełomu, zwanego Głęboki Jar, który od 1998 r. jest pomnikiem przyrody.
Dolina Życzanowskiego Potoku jest bardzo głęboko wcięta. Porasta ją stary, dorodny i mocno eksploatowany las. Przez górną częścią doliny prowadzi niebieski szlak turystyczny z Barcic na Makowicę (948 m n.p.m.). W miejscu, gdzie szlak schodzi na dno dolinki (na początku jaru) znajduje się gajówka oraz miejsce dla odpoczynku turystów: wiata, ławeczki itp. W dolnej części doliny znajdują się zabudowania Życzanowa i przysiółka Podmakowica.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...