Miejski Park Kultury na Górze Św. Marcina

Tarnów
49°59'21"N 21°00'10"E (49.989397, 21.002815)
285 m n. p. m.
Na północnych, leżących w granicach Tarnowa, stokach Góry Św. Marcina (384 m n.p.m.), zwanej potocznie Marcinką, znajduje się Miejski Park Kultury. Powierzchnia parku wynosi 38,56 ha (w tym obszar leśny zajmuje 30,23 ha). Park połączony jest z miastem Aleją Tarnowskich. Ten dawny las, należący do 1944 r. do rodziny Sanguszków, ma charakter buczyny karpackiej z okazami buków, jaworów, jodeł, wiązów, dębów, jesionów, modrzewi. Występują tu rzadkie gady: rzekotka drzewna i traszka karpacka. Obecnie jest to obszar rekreacyjny z placem zabaw, basenem odkrytym i restauracją. Dawniej istniał tu nawet wyciąg i skocznia narciarska.
W Miejskim Parku Kultury znajduje się miejsce pamięci narodowej – pomnik harcerzy rozstrzelanych przez Niemców 23 XII 1939 r.
W zachodniej części parku znajdują się: ruiny średniowiecznego Zamku Tarnowskich. Na wschód od zamku znajdowała się osada wczesnośredniowieczna. Służyła ona jako osada przygrodowa w X–XI w. Tworzył ją zespół ponad dwudziestu drewnianych budynków mieszkalnych i gospodarczych rozmieszczonych na powierzchni około 0,8 ha. W 1984 r. odkryto 14 domów, kilka otwartych palenisk oraz wyroby metalowe i fragmenty glinianych naczyń.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...