Skała Kmity

50°06'06"N 19°48'41"E (50.101835, 19.811568)

Skała Kmity położona jest niedaleko portu lotniczego Kraków – Balice, nad charakterystycznym przełomem Rudawy, w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie. Termin ten nie jest przypadkowy, bowiem nawiązuje on do pewnej legendy związanej z tym miejscem. Mowa o rycerzu Stanisławie z rodu Kmitów, który nieszczęśliwie zakochany
w córce Jana Bonera - Olimpii, popełnił skok samobójczy, właśnie z tej skały. Na jej szczycie stoi krzyż, który ma niejako symbolizować to wydarzenie. Na samej skale natomiast można odczytać dwie inskrypcje ściśle związane z tą legendą, pierwszą autorstwa Adama Gorczyńskiego, druga to słowa Wincentego Pola. Napisy te są wyryte w wapieniu jurajskim, czyli charakterystycznym utworze skalnym doliny Rudawy. Ponadto, omawiana atrakcja jest najwyższą skałką w otoczeniu i wznosi się na 35 m. Można podziwiać zatem krajobraz z góry lub przejeżdżając rowerem trasę pod obiektem. Rezerwat Skały Kmity cechuje się bogatą szatą roślinną, a sam masyw skalny pokryty jest murawą kserotermiczną.

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......