Wierzchowie

50°10'09"N 19°48'21"E (50.169405, 19.806095)
362 m n. p. m.
Wierzchowie, wieś w gminie Wielka Wieś, znana jest głównie ze względu na ślady osadnicze i znaleziska z okresu paleolitu górnego, zwłaszcza w Jaskini Mamutowej oraz z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu w Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Obydwie jaskinie należą do najbardziej znanych w okolicach Krakowa. Wieś Wierzchowie, wzmiankowana w 1470 r. przez Jana Długosza, należała do starostwa niegrodowego w Ojcowie. W Wierzchowiu na wzgórzu położony jest stary park otaczający zabudowania gospodarcze byłego dworu z około 1919 r., który do 1945 r. był własnością rodziny Ślizowskich. Po wojnie, w majątku dworskim została ulokowana Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, która przyczyniła się do zniszczenia zabytkowego parku, wycinając z niego stare dęby i modrzewie. Z parku roztacza się widok na Dolinę Kluczwody i grupę skał Berdo, w których są jaskinie.
W centrum wsi, w pobliżu Jaskini Mamutowej, znajduje się krasowe źródło potoku Kluczwody (Wierzchówki), należące do najbardziej wydajnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. We wsi jeszcze w drugiej połowie XX w. istniały liczne zagrody i tradycyjne drewniane, bielone zabudowania, charakterystyczne dla budownictwa krakowiaków zachodnich Obecnie bezpowrotnie zanikają.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......