Raba Wyżna

49°33'48"N 19°52'40"E (49.563531, 19.877853)
526 m n. p. m.

Raba Wyżna (około 4000 mieszkańców) jest dużą wsią gminną położoną na najdalej na zachód wysuniętym krańcu Gorców, w zakolu źródłowej części doliny Raby, na wysokości 490–600 m n.p.m., u północno-zachodnich podnóży Rabskiej Góry (783 m n.p.m.), około 8 km od Rabki-Zdrój. Dolnym krańcem sąsiaduje z Rokicinami Podhalańskimi, a górnym styka się z Sieniawą. Centrum wsi, z symbolicznym ryneczkiem, kościołem i stacją kolejową, usytuowane jest w niewielkiej kotlinie, na jaką rozszerza się tu dolina Raby, pomiędzy Gorcami, Pasmem Żeleźnicy i niskim grzbietem wododziałowym oddzielającym Rabę od Skawy. Przez wieś, wzdłuż rzeki biegnie droga z Chabówki do Czarnego Dunajca i linia kolejowa do Zakopanego. Odchodzą tu również boczne drogi łączące centrum Raby Wyżnej z Harkabuzem na Orawie oraz z międzynarodową szosą E77 prowadzącą do przejścia granicznego w Chyżem.
Raba Wyżna powstała w XVI w., a pierwsze wzmianki datowane są na 1581 r. Wtedy też zbudowano pierwszy kościół; Raba była osadą handlową. Przechodził tędy szlak kupiecki przez Przełęcz Sieniawską na Podhale W pierwszej połowie XIX w. z piaskowca pozyskiwanego z góry Strug wyrabiano cieszące się szerokim uznaniem koła młyńskie. Na początku XX w. we wsi działały młyny i tartaki, były warsztaty tkackie i olejarnie. Raba Wyżna, jako pierwsza w okolicy, przeprowadziła około 1900 r. meliorację gruntów. Obecnie wieś ma charakter zarówno rolniczy, jak i letniskowo-turystyczny.
Przy rynku stoi murowany, jednonawowy kościół parafialny św. Stanisława, wzniesiony przypuszczalnie w drugiej połowie XVII w. w miejscu wcześniejszego, drewnianego z 1580 r. Wewnątrz znajdują się ciekawe osiemnastowieczne rzeźby dwóch biskupów i dwóch aniołów, barokowy posążek Chrystusa i krucyfiks oraz kamienne kropielnice, a w bocznym ołtarzu ciekawy obraz „Opłakiwanie Chrystusa” z XVII w.
Na południe od rynku znajduje się pozostałość parku, a w nim dawny dwór, wraz z zabudowaniami gospodarskimi i palmiarnią (całość w dość kiepskim stanie). Wieś znana jest z kultywowania tradycji podhalańskich. Działa tu znany nie tylko na góralszczyźnie, laureat wielu festiwali, dziecięcy zespół regionalny „Krupionki” (czyli biedronki). Z Raby Wyżnej pochodzi też znana poetka i gawędziarka Wanda Czubernatowa.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......