Przełęcz Knurowska

49°30'13"N 20°11'16"E (49.503806, 20.187974)
832 m n. p. m.

Przełęcz Knurowska (846 m n.p.m.) jest wyraźnym obniżeniem w długim, południowo-wschodnim grzbiecie Gorców, łączącym Turbacz (1310 m n.p.m.) z Lubaniem (1225 m n.p.m.). Jednocześnie oddziela centralną część Gorców od poniekąd samodzielnego Pasma Lubania. Przedwojenni geografowie uważali nawet to pasmo za osobną jednostkę topograficzną, tak, iż funkcjonowało pojęcie Gorce i Pasmo Lubania.
Przełęcz położona jest dość blisko źródłowej części doliny Ochotnicy, jest otoczona niewielkimi, poletkami, łąkami i zagajnikami. Są stąd ciekawe widoki na jej otoczenie i centralną część Gorców. Dla turystów jest ważnym punktem (przeważnie odpoczynku) prawie w połowie całodniowej wędrówki z Turbacza na Lubań. W pobliżu przełęczy stoi tablica informacyjna GPN.
Przez przełęcz prowadzi wąska, ale asfaltowa droga z Knurowa do Ochotnicy Górnej Ustrzyka, łącząca szosę Nowy Targ – Krościenko z drogą biegnącą doliną Ochotnicy, tzw. Droga Knurowska lub Gościniec Barabów. Wykonana została, około 1911 r. w celach militarnych i jest jednym z najciekawszych zabytków wojskowej inżynierii drogowej z przełomu XIX i XX w. Budowę drogi nadzorowali inżynierowie włoscy z austriackiego Tyrolu lub z rejonu Triestu. Jako robotników Austriacy zatrudniali również bezrobotnych, pochodzących z miejskiej biedoty, którzy na Podhalu nazywani byli barabami.
3 września 1939 r. przez Przełęcz Knurowską wdarła się od strony Podhala kolumna wojsk niemieckich i słowackich zajmując Ochotnicę Górną. Na Drodze Knurowskiej ustawionych jest 6 tablic, informujących o historii drogi.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......