Schronisko Górskie PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu

Obecne schronisko PTTK pod Turbaczem, jedno z największych w całych Beskidach, położone jest na skraju Polany Wolnica (będącej zachodnią częścią rozległej Hali Długiej) bezpośrednio na wschód od kopuły szczytowej Turbacza, na wysokości ok. 1283 m n.p.m.. Zbiegają się tu prawie wszystkie ważniejsze trasy turystyczne przecinające Gorce.
Budowę pierwszego schroniska w tym miejscu rozpoczęto w 1934 r., w rok po tym jak spłonęło pierwsze schronisko w rejonie Turbacza, na polanie Wisielakówka (na grzbiecie odchodzącym na południe od szczytu). Budowa, wg projektu inż. Wimmera, trwała kilka lat i przerwała ją II wojna światowa. W czasie okupacji schronisko było jednak czynne i oprócz goszczenia nielicznych turystów pełniło przede wszystkim rolę bazy kontaktowej na szlaku kurierów polskiego ruchu oporu, a nieraz i schronienia dla licznie działających w Gorcach oddziałów partyzanckich. Od 1943 r. Niemcy obsadzili schronisko, a w listopadzie w czasie walk z partyzantami zostało ono doszczętnie zniszczone. Budowę trzeciego schroniska pod Turbaczem (drugiego w tym miejscu) rozpoczęło PTTK (przy znacznej subwencji państwa) w 1953 r., wg projektu Anny Górskiej. Ostateczne oddanie obiektu nastąpiło dopiero 22 lipca 1958 r. i nadano mu imię Władysława Orkana.
Jest to duży kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach, z arkadowym wejściem od strony południowej, przykryty strzelistym gontowym dachem z mansardami. Obecnie schronisko ma 110 miejsc noclegowych w salach 2-, 3-, 4-, 6-, 10-, a nawet 16-osobowych, a także apartament. Do dyspozycji turystów jest obszerna jadalnia (na piętrze) i kuchnia serwująca gorące posiłki obiadowe. Obok w narożnym pomieszczeniu urządzono niewielką świetlicę. Na parterze, zaraz w lewo od wejścia, znajduje się niewielka kawiarenka, w której oprócz napoi i słodyczy można kupić mapy, przewodniki foldery i widokówki. Przez cały rok w schronisku dyżuruje ratownik GOPR dysponujący łącznością radiową z innymi posterunkami. Na skraju Polany Wolnica, na północ od schroniska stoi pokaźny maszt telefonii komórkowej.
Z tarasu przed schroniskiem roztacza się widok na południe, na Tatry, Podhale, polski Spisz i Pieniny, oraz na wschód, na Halę Długą, Kiczorę, Gorc, Kudłoń za doliną Kamienicy i w oddali Mogielicę w Beskidzie Wyspowym. Przed schroniskiem ze szlakiem czerwonym (Główny Szlak Beskidzki) krzyżują się: żółty – z Nowego Targu na przełęcz Przysłop i przez Mogielicę do Tymbarku, niebieski – z Łopusznej do Koninek i zielony – z Kowańca do Niedźwiedzia przez Turbaczyk. W pobliżu schroniska (na zachód, przy szlaku czerwonym w stronę szczytu) w niewielkim, stylowym budynku znajduje się Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK (otwarty w 1980 r.). Mieszcząca się w dwóch salkach ekspozycja poświęcona jest głównie dziejom schronisk gorczańskich, historii Oddziału PTT „Gorce” a także patronowi schroniska – Władysławowi Orkanowi.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......