Czarny Staw pod Rysami

49°11'25"N 20°04'25"E (49.190333, 20.073872)
1586 m n. p. m.

Czarny Staw pod Rysami jest trzecim, co do wielkości oraz drugim, co do głębokości, jeziorem tatrzańskim. Jego wymiary wynoszą 578 x 444 m, zaś głębokość osiąga 76,4 m. Położony jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku, u stóp Żabiego, Rysów (2499 m n.p.m.) i Czarnego Mięguszowieckiego Szczytu (2410 m n.p.m.). Żelazny krzyż znajdujący się na północno-zachodnim brzegu stawu, zaprojektował Wojciech Kułach, twórca drewnianych ołtarzy w tzw. Starym Kościele przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem. Krzyż odlano z tatrzańskiego żelaza w Kuźnicach i postawiono w 1836 r.
Czarny Staw pod Rysami jest jeziorem polodowcowym. Jeziora polodowcowe powstały około 8–9 tys. lat temu, gdy granica wiecznego śniegu przesunęła się na tyle, że lodowce stopniały, a woda z topniejącego lodu wypełniła dna kotłów.
W przeszłości podejmowano próby zarybienia jeziora, ale zakończyły się one niepowodzeniem. Nazwa stawu pochodzi od jego ciemnogranatowej barwy, której nadają wodzie żyjące w nim sinice Pleurocapsa polonica oraz Pleurocapsa minor. Dawniej Czarny Staw nazywano też Morskim Okiem, natomiast dzisiejsze Morskie Oko określane było Rybim Stawem.
W wodach wyżej położonych stawów tatrzańskich żyje niewielki jamochłon stułbia purpurowa. Występuje w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Czarnym Stawie Gąsienicowym oraz szczególnie obficie w Czarnym Stawie pod Rysami. Ciało stułbi tworzy kształt niewielkiej, osiągającej 5 mm rureczki, która przytwierdzona jest jednym końcem do kamieni. Z drugiej strony znajduje się otwór gębowy, opatrzony niewielkimi czułkami, którymi łapie niewielkie organizmy. W Polsce poza Tatrami stułbie purpurowe można również obserwować pod Śnieżką w Sudetach.
Latem 1905 r. przy Czarnym Stawie pod Rysami stanęła drewniana altana, wybudowana dzięki staraniom Towarzystwa Tatrzańskiego. Jeszcze w tym samym roku zniszczyli ją odwiedzający to miejsce turyści.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......