Kościół Ukrzyżowania Pana Jezusa

Bugaj
49°51'27"N 19°40'06"E (49.857654, 19.668573)
463 m n. p. m.

Kościół Ukrzyżowania Pana Jezusa był pierwszą kaplicą wzniesioną na stokach Żaru w latach 1600-1601. W zamyśle Mikołaja Zebrzydowskiego miała być jego prywatnym miejscem kontemplacji i modlitwy, a stała się inspiracją budowy całego kompleksu kalwaryjskiego.
Pierwotna kaplica, prawie o połowę mniejsza od obecnej, była budowana na podobieństwo Kaplicy Krzyża Świętego z jerozolimskiej Bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego. Składała się z dwóch części, posadowionych na planie prostokąta, nakrytych dwoma kopułami.
4 października 1601 roku konsekrował ją uroczyście nuncjusz papieski Klaudiusz Rangoni. Z tej okazji kazanie wygłosił Kacper Sawicki, który wypowiedział wówczas prorocze słowa: Dziś pierwsi przybyliśmy tu na modlitwę, ale któż wie, czylito mieszkanie dzikiego zwierza, nie stanie się miejscem, do którego rzesze z odległych krain na modlitwę przybywać będą? Któż wie? Czyliż bór nie roztworzy światłu swego łona, a pieśni tysięcy ludu nie będą się w nim rozlegać zamiast głosu wilków, któremu dziś echo leśne wtóruje. Powiększenia świątyni do dzisiejszych rozmiarów dokonał Jan Zebrzydowski, syn Mikołaja, w roku 1623. Wtedy to powstała świątynia o sześciu przęsłach nakrytych spadzistym dachem, ozdobionym sygnaturką. W 1658 r. umieszczono wewnątrz trzy obrazy Franciszka Lekszyckiego: Przybicie do krzyża, Śmierć na krzyżu i Zdjęcie z krzyża, znajdujące się obecnie w jednej z zakrystii klasztoru bernardynów.
Grób Chrystusa - kościół zbudowany w latach 1605-1609 przez Pawła Baudartha, na podstawie modelu grobu Chrystusa - miniatury przywiezionej z Jerozolimy przez Hieronima Strzałę (dworzanina Mikołaja Zebryzdowskiego). Niewielka świątyńka przykryta kopułką (z wieżyczką) przechodzącą w spadzisty dach, składa się z dwóch pomieszczeń, z tzn. przedsionka Anioła i oddzielonego od niego kratą właściwego grobu Chrystusa. Znajduję się tu drewniana mensa ołtarzowa z umieszczoną figurą leżącego Chrystusa. Kopuła od wewnątrz ozdobiona jest stiukami z uskrzydlonymi główkami aniołków. Polichromia na ścianach została namalowana w 1935 r. przez Władysława Lisowskiego. Na fasadzie kaplicy zawieszone są portrety Mikołaja Zebrzydowskiego i papieża Pawła V, który nadał temu kościołowi odpust.
Pierwotna Kaplica Namaszczenia popadła w ruinę i została rozebrana w 1935 roku. Obecną wybudowano w 1936 r. Wewnątrz znajduje się obraz Namaszczenie Chrystusa pędzla Kazimierza Bieńkowskiego. Kaplica upamiętnia biblijną scenę przybycie Nikodema, który przyniósł do grobu Chrystusa mirrę i aloes do obłożenia ciała zgodnie z żydowskim sposobem grzebania.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......