Igołomia

Wieś w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, leżąca na pograniczu Płaskowyżu Proszowickiego i Niziny Nadwiślańskiej przy DK79 Kraków – Sandomierz. W Igołomi w 1845 r. urodził się Adam Chmielowski (Brat Albert) – malarz, powstaniec styczniowy, zakonnik, założyciel zakonu albertynów (zm. w 1916 r.), kanonizowany w 1989 r. Muzeum po­świę­co­ne św. Bratu Albertowi można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu.

We wsi znajduje się Pałac Wodzickich – wiejska rezydencja z przełomu wieków XVIII i XIX w stylu klasycystycznym, usytuowana w parku o kompozycji w stylu angielskim. Obecnie siedziba Instytutu Archeologii i Etnologii Oddziału PAN w Krakowie.

W przysiółku Igołomi Zofipole znajduje się rezerwat archeologiczny pieców garncarskich z późnego okresu wpływów rzymskich (III–IV w.). Piece mają konstrukcję dwukomorową, reprezentują wysoki poziom techniczny umożliwiający produkcję masową przeznaczoną na zbyt. (Obecnie obiekt niedostępny do zwiedzania).

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...