Głębowice

Tarnów
49°56'45"N 19°19'54"E (49.945998, 19.331822)

Wieś w gminie Osiek w Kotlinie Oświęcimskiej, w centrum Wysoczyzny Osieckiej. Pierwsza informacja o parafii pochodzi z 1326 r. Była to wieś książęca, od XV w. stanowiła własność prywatną rodów szlacheckich, m.in.: Głębowickich, Komorowskich, Pisarzowskich (z ich czasów pochodzą ruiny dworu) i Duninów. W okresie reformacji ważny ośrodek kalwinizmu i siedziba senioratu tego ruchu na ziemi oświęcimskiej.

Kościół pw. NMP z Góry Karmel (MB Szkaplerznej). Jest to świątynia orientowana, jednonawowa, drewniana, o konstrukcji zrębowej z 1518 r. Wieża z XVIII w. zwieńczona kopulastym hełmem z iglicą. Bryłę kościoła wzbogacają dostawione do niej kaplica fundacji Albiny Duninowej z 1861 r. oraz murowane prezbiterium i kaplica północna z 1931 r. Wyposażenie kościoła datowane jest na wieki od XVII do XIX. Ołtarz główny, późnorenesansowy z obrazem MB Szkaplerznej. W kościele krypta grobowa Duninów oraz tablice epitafijne z herbami Pisarzowskich i Duninów. W słupie bramy wjazdowej wmurowana jest najstarsza w Małopolsce kamienna płyta nagrobna z rzeźbionym wizerunkiem Jakuba Gierałtowskiego zmarłego w 1546 r. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...