Dołęga

Tarnów
50°08'03"N 20°42'11"E (50.134422, 20.703189)

Miejscowość na prawym brzegu rzeki Uszwicy. We wsi znajduje się drewniany, XIX-wieczny dworek, obecnie filia Muzeum Ziemi Tarnowskiej, wzniesiony w 1848 r. przez rodzinę Gunterów na miejscu poprzedniego, który spłonął w czasie rzezi galicyjskiej w 1846 r. Jego właściciele sprzyjali powstaniu styczniowemu, a w czasie II wojny światowej aktywnie uczestniczyli w życiu konspiracyjnym. W wiekach XIX i XX w dworku przebywali m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer i Stanisław Wyspiański, którego wystawa obrazów stanowi cenną część zbiorów.

Parterowy drewniany budynek pokryty gontowym dachem wpisany jest w plan prostokąta z dwoma skrzydłami. Jego front zdobi drewniany ganek z dwiema kolumnami. Wewnątrz znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne, a w skrzydłach prywatne pokoje gospodarzy oraz kuchnia i spiżarnia.

Dzięki staraniom ostatniej właścicielki dwór w latach 70. XX w. został przekształcony w muzeum. Pomieszczenia prezentują typowy dla XIX w. wystrój dworków szlacheckich. Wystawy nawiązują do patriotycznej przeszłości mieszkańców, a także ich życia codziennego i biografii prof. Michała Siedleckiego, wybitnego biologa i badacza morskiej przyrody. Otaczające dwór pozostałości parku i budynki gospodarskie tworzą formę niewielkiego skansenu. Obok dworu znajduje się też kapliczka, przy której powstańcy styczniowi składali przysięgę na wierność ojczyźnie.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...