Balice

Balice
50°05'15"N 19°47'19"E (50.08758, 19.78882)

Wieś Balice, położona w gm. Zabierzów, po raz pierwszy została wymieniona w 1229 r. w bulli papieskiej Grzegorza IX jako własność klasztoru  tynieckiego.

Przez wieki była własnością możnych rodów, m.in: Toporczyków, Bonerów, Firlejów, Szembeków. W 1887 r. wieś została zakupiona przez księcia Dominika Radziwiłła. Po II wojnie światowej majątek Radziwiłłów został znacjonalizowany i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. W 1950 r. na terenie Balic utworzono Instytut Zootechniki w Krakowie.

W Balicach zachowało się kilka zabytkowych domów z przełomu wieków XIX i XX. Obecnie na obszarze wsi znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Pałac w Balicach - zbudowany na przełomie wieków XVII i XVIII przez Szembeków w miejscu starszej Bonerowskiej willi. Obecny eklektyczny wygląd uzyskał pod koniec XIX w. z inicjatywy księcia Dominika Radziwiłła, wg projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Obiekt murowany, piętrowy z ryzalitem na osi oraz bocznymi skrzydłami, utrzymany jest w historyzującej formie, nawiązującej do rezydencji barokowych. Przylegające do pałacu budynki gospodarcze pochodzą z końca XIX lub pocz. XX w. Obok pałacu park  krajobrazowy ze śladami tarasowego włoskiego ogrodu z XVI–XX w.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...