Zofia Paluchowa (z domu Frątczakówna) ps. „Piękna Zośka”

Kraków
50°05'16"N 20°02'27"E (50.087798, 20.040945)

Gospodarstwo w Dłubni

Modelka malarzy takich jak: Wojciech Kossak, Piotr Stachiewicz czy Wincenty Wodzinowski, którym najczęściej pozowała w stroju krakowskim. Urodziła się w 1898 r. w Dłubni. W 1921 r. wyszła za mąż za szewca Macieja Palucha z Zesławic, człowieka gwałtownego, zazdrosnego o żonę, nad którą się znęcał. Zamieszkali w gospodarstwie Zośki w Dłubni. Urodziła 4 dzieci, z których przeżyło 2. W 1926 r. zostawiła męża i z dziećmi przeniosła się do ciotki, Katarzyny Żołdaniowej na ul. Pasterską 8. Wniosła pozew o alimenty i o odwołanie darowizny, którą poczyniła na rzecz męża. Paluch odwiedzał dom Żołdaniowej grożąc śmiercią żonie i jej rodzinie. Wystraszona ciotka wymówiła pokój i Zośka przeniosła się na ul. Grzegórzecką 204. Sąd przyznał jej alimenty, ale Paluch płacił je tylko początkowo. Zofia chodziła do niego po pieniądze i produkty żywnościowe. Podczas takiego spotkania – w 1927 r. została zamordowana przez męża. Jej poćwiartowane szczątki znaleziono m.in. w Dłubni.

Inne miejsca: dworek Kossakówka, pracownia P. Stachiewicza (ul. Starowiślna 10), Zesławice 15, mieszkanie (ul. Pasterska 8, ul. Grzegórzecka 204).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...