Władysława Habichtówna

Poczta Główna, ul. Westerplatte 20

Działaczka spółdzielcza urodzona w 1867 r. w Odporyszowie. Ukończyła szkołę przyklasztorną w Staniątkach. Należała do Towarzystwa Szkoły Ludowej i Związku Niewiast Katolickich. W 1901 r. rozpoczęła pracę na Poczcie Głównej w Krakowie jako telegrafistka. W 1905 r. powołała Stowarzyszenie Urzędniczek Pocztowych Galicyjskich, które działało w całej Galicji. Jego celem była m.in. wzajemna pomoc i obrona interesów zawodowych członkiń. Wywalczyło m.in. podwyżki płac, prawo do urlopu i warunkowe dopuszczenie mężatek do urzędów pocztowych oraz zbudowało dom dla kobiet zatrudnionych w urzędzie pocztowym przy ul. Sołtyka 4 (1913 r.) i ul. Syrokomli 19B (1934 r.). Tymi budynkami do dziś zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa jej imienia. Angażowała się też w działania na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych. Kandydowała do Sejmu w 1919 r., lecz nie uzyskała mandatu. Zmarła w 1963 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Inne miejsca: mieszkanie (ul. Bonerowska), Towarzystwo Szkoły Ludowej (ul. św. Anny 5), Związek Niewiast Katolickich (Rynek Główny 9), domy dla urzędniczek pocztowych (ul. Sołtyka 4, ul. Syrokomli 19B), Stowarzyszenie Urzędniczek Pocztowych Galicyjskich (ul. ul. Syrokomli 16).