Maria Jarema

Kraków
50°03'58"N 19°56'29"E (50.0663, 19.941587)

Akademia Sztuk Pięknych, pl. Matejki 13

Malarka, rzeźbiarka, scenografka, projektantka kostiumów teatralnych urodzona w 1908 r. w Starym Samborze. Studiowała rzeźbę w ASP, w pracowni Xawerego Dunikowskiego (1929-1935). Tworzyła rzeźby ekspresyjne umiejętnie łącząc w nich dynamikę ze zdyscyplinowaniem. Była współzałożycielką Grupy Krakowskiej (1930 r.). W 1937 r. wyjechała na studia do Paryża. Wojnę spędziła w Krakowie. Po jej zakończeniu porzuciła rzeźbę na rzecz malarstwa. Od 1945 r. należała do Grupy Młodych Plastyków oddając się malarstwu abstrakcyjnemu. Zwracała uwagę na kolor oraz na ciało ludzkie starając się określić jego miejsce w przestrzeni („Głowy”). Fascynowała się ruchem („W Tańcu”). Wykonywała też monotypie, czasem łączone z temperami, zawierające aluzje do ludzkich figur i głów. Z czasem figury stały się rozbite i nie można ich rozpoznać („Penetracje”). Wiele wystawiała w kraju i za granicą. Tworzyła kostiumy, dekoracje i maski dla Teatru Cricot oraz Cricot 2. W 1957 r. otrzymała Nagrodę Miasta Krakowa za całokształt twórczości. Zmarła w 1958 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Salwatorskim.

Inne miejsca: pracownia (ul. Lea), Dom Plastyków (ul. Łobzowska 3), Pałac Sztuki (wystawy),Teatr Cricot 2 (ul. Kanonicza 5), Kawiarnia Plastyków  (ul. Łobzowska 3 – ulubione miejsce), ul. Marii Jaremy (też mural), dzieła (Muzeum Narodowe, rzeźby na cmentarzu Rakowickim, fontanna i rzeźby na Plantach).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...