Jadwiga Beaupré

Kraków
50°04'20"N 20°03'06"E (50.072277, 20.051837)

Izba Porodowa i Szkoła Rodzenia, os. Willowe 19

Prekursorka nowoczesnego macierzyństwa. Urodziła się w 1902 r. w Krakowie. Studiowała na Wydziale Lekarskim UJ, gdzie w 1938 r. uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Do wybuchu II wojny światowej pracowała w krakowskim szpitalu im. G. Narutowicza, a następnie w szpitalu PCK. W 1940 r. wstąpiła do Związku Odbudowy Rzeczypospolitej, potem do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej pod ps. „Sikorska”. Po śmierci męża zamieszkała w Warszawie. Działała w Komendzie Głównej AK pod ps. „Malina” kierując punktem łączności. Awansowała do stopnia kapitana Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim. Trafiła do niewoli, a w obozach jenieckich w Lamsdorf i Zeithain zorganizowała pomoc lekarską dla współwięźniów. Po wojnie wróciła do Krakowa i do pracy w szpitalu Narutowicza. W 1956 r. założyła w Nowej Hucie izbę porodową i szkołę rodzenia – jedną z pierwszych w Polsce. Od 1969 r. pracowała w Miejskim Ośrodku Matki i Dziecka. Współtworzyła Poradnię Świadomego Macierzyństwa, pisała książki o macierzyństwie. Zmarła w 1984 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Salwatorskim.

Inne miejsca: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza, szpital PCK (ul. Skarbowa), Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie, Izba Porodowa i Szkoła Rodzenia (os. A-l blok 10 = os. Willowe 19), Krakowskie Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa (ul. Dietla 97/4), Szkoła Rodzenia im. dr Jadwigi Beaupré przy Szpitalu na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego (al. Juliusza Słowackiego 48).

poka

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...