Helena Ściborowska-Mierzwina

Kraków
50°03'39"N 20°03'01"E (50.060992, 20.050351)

Mogiła

Działaczka społeczna, oświatowa i polityczna urodzona w 1910 r. w Kościelnikach. Ukończyła studia na Wydziale Rolniczym UJ z tytułem inżyniera rolnika. Wstąpiła do Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej (1931-1932 wiceprezes), Związku Młodzieży Wiejskiej RP, a w 1932 r. do Stronnictwa Ludowego (przewodnicząca Sekcji Kobiet zarządu okręgowego). Podejmowała działania na rzecz poprawy losu kobiet wiejskich. Publikowała m.in w „Zniczu”, „Wiciach”, „Głosie Kobiet”. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w działalność podziemnego Ludowego Związku Kobiet. Wraz z dziećmi zamieszkała w domu rodziców. Po wojnie przeniosła się do Mogiły, gdzie pracowała w urzędzie gminy i pomagała założyć gimnazjum, a potem do Krakowa. Została przewodniczą Sekcji Kobiet krakowskiego zarządu PSL. W 1947 r. startowała w wyborach do Sejmu z listy tej partii. W 1947 r., po skazaniu męża na 10 lat więzienia, podjęła pracę zarobkową – m.in. była intendentką w ośrodku wychowawczym sióstr zakonnych w Łagiewnikach. Do życia publicznego wróciła po 1956 r., kontynuując działalność oświatową wśród kobiet wiejskich. Zmarła w 1977 r. Spoczywa w Górce Kościelnickiej.

Inne miejsca: Uniwersytet Jagielloński, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Świętej Siostry Faustyny (ul. Siostry Faustyny 3), mieszkanie (ul. Zaleskiego 6), Polskie Stronnictwo Ludowe (ul. Batorego 2).

 

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...