Helena Donhaiser-Sikorska

Kraków
50°03'37"N 19°57'05"E (50.060413, 19.951543)

Szpital św. Łazarza

Pierwsza w Krakowie lekarka urodziła się w 1873 r. w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem żeńskie seminarium nauczycielskie, a w 1896 r. Wyższe Kursy dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego (wydział przyrodniczy), co pozwoliło jej w 1899 r. zdać eksternistycznie maturę, jako pierwszej kobiecie w Galicji. W 1899 r. rozpoczęła studia medyczne na Wydziale Filozoficznym, a potem Medycznym UJ. Po ukończeniu praktyk lekarskich w 1906 r. została pierwszą kobietą z tytułem doktora medycyny i z honorowym wyróżnieniem sub auspicis imperatoris. Pełniła funkcję przewodniczącej Biura Informacyjnego Słuchaczek Uniwersytetu Jagiellońskiego, które wspierało studentki tej uczelni. W latach 1906-1911 pracowała Zakładzie Szczepień Ochronnych przeciwko Wodowstrętowi O. Bujwida i praktykowała w Krajowym Powszechnym Szpitalu im. św. Łazarza. W czasie I wojny światowej udzielała pomocy legionistom, współpracując z Samarytaninem Polskim i Czerwonym Krzyżem. Zmarła w 1945 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Inne miejsca: mieszkanie (ul. Karmelicka 28), praca w szkołach (im. św. Floriana – dziś Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego ul. Spasowskiego 8, św. Rodziny, ewangelicka, Zakład Naukowo-Wychowawczy Heleny Strażyńskiej ul. Franciszkańska 1), V Wojskowy Szpital (ul. Wrocławska 1/3), Samarytanin Polski (ul. Poselska 10), Zakład Szczepień Ochronnych przeciwko Wodowstrętowi (ul. Strzelecka 7).

 

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...