Eugenia Umińska-Goldi

Kraków
50°03'43"N 19°56'35"E (50.061945, 19.943238)

Akademia Muzyczna, ul. św. Tomasza 43

Wybitna skrzypaczka urodzona w 1908 r. w Warszawie. Jako 4-latka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, a w wieku 10 lat Konserwatorium Warszawskie. W 1926 r. zdała maturę w Gimnazjum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Rok później uzyskała dyplom z odznaczeniem w konserwatorium. W 1928 r. objęła posadę koncertmistrza w orkiestrze Polskiego Radia i solistki w orkiestrze Filharmonii Warszawskiej. Była pierwszym skrzypkiem w Kwartecie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Studiowała w Pisku w Czechosłowacji i w Paryżu. Rozpoczęła międzynarodową karierę solistki. Podczas II wojny światowej koncertowała w Warszawie (Kwartet Umińskiej). Po odmowie występów dla Niemców wyjechała. Wróciła po wybuchu powstania warszawskiego. Przeszła szkolenie sanitarnych służb pomocniczych AK. Została aresztowana. Po ucieczce z transportu ukrywała się. W 1945 r. zamieszkała w Krakowie i rozpoczęła pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, której była rektorem (1964-1966). Koncertowała i publikowała edycje literatury skrzypcowej. Była jurorem na międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Zmarła w 1980 r. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Inne miejsca: mieszkanie (Rynek Kleparski 4/18), Szkoła Muzyczna w Krakowie (ul. Basztowa 8), Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie (al. Z. Krasińskiego 11A), Filharmonia im. Karola Szymanowskiego (ul. Zwierzyniecka 1).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...