Anna Siatkowska

Kraków
50°04'37"N 20°01'55"E (50.077132, 20.03196)

Urząd Miasta Krakowa, os. Zgody 2

Kierowała Wydziałem Kultury Dzielnicowej Rady Narodowej w Nowej Hucie (1957–1982). Urodziła się w 1932 r. w Przemyślu. Tytan pracy. Społeczniczka i animatorka nowohuckiej kultury. Autorka publikacji poświęconych rozwojowi kultury w tej dzielnicy. Zainicjowała tworzenie pracowni plastycznych na poddaszach nowo budowanych bloków, dzięki czemu w dzielnicy zamieszkało wielu wybitnych twórców (m.in. członkowie Grupy Nowohuckiej). W wyniku jej zaangażowania ich prace nabywały różne instytucje i zakłady pracy (w tym HiL). Przekazywała je także młodym małżeństwom wraz z kluczami do nowego mieszkania. Pomagała również artystom innych dziedzin sztuki. Opiekowała się bibliotekami, placówkami kulturalnymi i grupami artystycznymi. Powołała poradnię urządzania wnętrz przy Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina, którą w latach 1959–1969 prowadził J. Trzebiatowski. Współpracowała z Teatrem Ludowym. Była jedną z inicjatorek powstania Nowohuckiego Centrum Kultury. W 1969 r. otrzymała Nagrodę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i upowszechniania kultury. Zmarła w 2014 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Inne miejsca: Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina (ul. Majakowskiego 2) – dziś Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali), Teatr Ludowy, Nowohuckie Centrum Kultury.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...