Alina Fedorowiczowa

os. Na Skarpie 66, Kraków
50°03'57"N 20°02'45"E (50.066048, 20.046108)

Szpital Żeromskiego, os. Na Skarpie 66

Żołnierz, kapitan AK, wywiadowczyni ZWZ-AK, dowódca sekcji sanitarnej OP „Zenona”, poetka, pedagożka, działaczka na rzecz chorych dzieci, urodzona 18.01.1913 r. w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej prowadziła akcję wywiadowczą w Biurze Informacyjnym ZG PCK. W Białej Podlaskiej zdobywała informacje o losach polskich jeńców przebywających w ZSRR. Była jedną z pierwszych, która dowiedziała się o ich wymordowaniu przez Sowietów. Odznaczona Krzyżem Walecznych. Aresztowana przez NKWD, po zwolnieniu działała na Podlasiu. Po ujawnieniu w 1947 r. kadrowa w uzdrowisku w Polanicy Zdroju. Ukończyła uzupełniające studia w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i została nauczycielką w polanickim sanatorium. Po przeprowadzce do Krakowa założyła szkoły szpitalne (w Szpitalu Żeromskiego i Instytucie Pediatrii w Prokocimiu). Wykładała w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej. Pomagała kombatantom i rodzinom zamordowanych w Katyniu. Inwigilowana przez służby bezpieczeństwa. W 2001 r. awansowana na stopień kapitana. Zmarła w 2002 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Inne miejsca: Instytut Pediatrii Akademii Medycznej, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 108 im. Aliny Fedorowicz (ul. Wielicka 265), mieszkanie (ul. Krakowska, ul. Szeroka, os. Podwawelskie).

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...