Alina Fedorowiczowa

os. Na Skarpie 66, Kraków
50°03'57"N 20°02'45"E (50.066048, 20.046108)

Szpital Żeromskiego, os. Na Skarpie 66

Żołnierz, kapitan AK, wywiadowczyni ZWZ-AK, dowódca sekcji sanitarnej OP „Zenona”, poetka, pedagożka, działaczka na rzecz chorych dzieci, urodzona 18.01.1913 r. w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej prowadziła akcję wywiadowczą w Biurze Informacyjnym ZG PCK. W Białej Podlaskiej zdobywała informacje o losach polskich jeńców przebywających w ZSRR. Była jedną z pierwszych, która dowiedziała się o ich wymordowaniu przez Sowietów. Odznaczona Krzyżem Walecznych. Aresztowana przez NKWD, po zwolnieniu działała na Podlasiu. Po ujawnieniu w 1947 r. kadrowa w uzdrowisku w Polanicy Zdroju. Ukończyła uzupełniające studia w Instytucie Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i została nauczycielką w polanickim sanatorium. Po przeprowadzce do Krakowa założyła szkoły szpitalne (w Szpitalu Żeromskiego i Instytucie Pediatrii w Prokocimiu). Wykładała w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej. Pomagała kombatantom i rodzinom zamordowanych w Katyniu. Inwigilowana przez służby bezpieczeństwa. W 2001 r. awansowana na stopień kapitana. Zmarła w 2002 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Inne miejsca: Instytut Pediatrii Akademii Medycznej, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 108 im. Aliny Fedorowicz (ul. Wielicka 265), mieszkanie (ul. Krakowska, ul. Szeroka, os. Podwawelskie).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...