Helena Modrzejewska

Kraków
50°03'50"N 19°56'34"E (50.064118, 19.943051)

pl. św. Ducha 1, Teatr im. Juliusza Słowackiego

Urodzona 12.10.1840 r. w Krakowie jako Jadwiga Helena Misel. Wybitna aktorka, która zadebiutowała na deskach teatru w Bochni. Początkowo grała w prowincjonalnych teatrach pod pseudonimem Modrzejewska i tam zdobyła doświadczenie zawodowe. Od 1865 r. występowała na scenie Teatru Krakowskiego. W Poznaniu poznała przyszłego męża Karola Chłapowskiego i poprzez małżeństwo weszła na salony arystokratyczne, ale z zawodu nie zrezygnowała. Przez siedem sezonów rozwijała swoją karierę w Warszawie i prowadziła tam salon artystyczny. Grała role romantyczne, komediowe, tragiczne, znakomicie wcielała się także w bohaterki z dramatu współczesnego. W 1876 r. Chłapowscy wyruszyli do Stanów Zjednoczonych . Tam Helena odnosiła sukcesy grając po angielsku role szekspirowskie pod pseudonimem Modjeska. Brała udział w Kongresach na rzecz praw kobiet, przemycając tam też polskie wątki patriotyczne. Wielokrotnie odwiedzała kraj. W Zakopanem założyła szkołę koronkarską. Pomogła w karierze Ignacemu Paderewskiemu, występując podczas jego koncertu. Zmarła 8.04.1909 r. w Newport w Kalifornii. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

 

Inne miejsca : tablica pamiątkowa na fasadzie domu rodzinnego (ul. Grodzka 22), pamiątki po aktorce (ul. Szpitalna 21– Dom pod Krzyżem), Fundacja Heleny Modrzejewskiej (ul. Sienna 5), Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego – fotografa aktorki (ul. Westerplatte 11), Główna szkoła żeńska klasztoru św. Jana (ul. św. Jana 7), Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej , Hotel Pollera (ul. Szpitalna 30), kościół Św. Krzyża – pogrzeb (ul. Świętego Krzyża 23).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...