Błogosławiona Zofia z Maciejowskich Czeska

Kraków
50°03'48"N 19°56'20"E (50.063394, 19.938903)

ul. Św. Jana 7, kościół Prezentek

Założycielka Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny . Urodziła się w 1584 r. w Budziszowicach . Jako 16-latka wyszła za mąż za Jana Czeskiego, po którym została bezdzietną wdową. W 1602 r. wstąpiła do Arcybractwa Miłosierdzia przy kościele św. Barbary w Krakowie. Wspomagała datkami dom profesorów, za co w 1621 r. otrzymała tytuł zasłużonej dla Kościoła . Wykupiła od rodzeństwa kamienicę przy ul. Szpitalnej i założyła pierwszą na ziemiach polskich szkołę dla uboższych dziewcząt, zatwierdzoną przez władzę kościelną w 1633 r. i obdarowaną przywilejami przez króla Władysława IV. Patronowali jej jezuici. Opracowała program nauczania, zadania dla wychowawczyń oraz prawa i obowiązki wychowanek. Dom Panieński Ofiarowania N.M.P. m iał na celu intelektualne, religijne i moralne kształcenie panienek. Szybko zyskał renomę i kształciły się tam wspólnie dziewczęta ze wszystkich grup społecznych . Zofia podjęła starania o powołanie zgromadzenia zakonnego . Zmarła 1.04.1650 r. jako osoba świecka. Spoczęła w kościele Mariackim. Beatyfikowana 9.06.2013 r. Jej relikwie znajdują się w kościele przy ul. św. Jana 7.

 

Inne miejsca: rodzinna kamienica – Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (ul. Szpitalna 18), Szkoły Sióstr Prezentek (ul. św. Jana 7), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – beatyfikacja (ul. Siostry Faustyny 3).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...