Regina i Róża Aleksandrowicz

Kraków
50°03'51"N 19°56'16"E (50.064288, 19.938001)

ul. Długa 1, Dom Pod Globusem

Do rodziny Aleksandrowiczów należał znany sklep z przyborami papierniczymi, malarskimi i artykułami technicznymi do biur. Regina urodziła się 8.04.1856 r. w Tarnowie, w rodzinie żydowskiej. Natomiast jej córka Róża w 1886 r. w Krakowie. Regina po śmierci męża otworzyła stragan z bibułkami na Starym Kleparzu. Rozwinęła go w kiosk, a z czasem nabyła sklep w „Domu Pod Globusem”. W zarządzaniu interesem pomagali jej synowie oraz córka, która prowadziła skład materiałów malarskich. Ich magazyn znajdował się przy ul. Kamiennej, a jego zatarta nazwa widnieje do dnia dzisiejszego. Firma słynęła z towaru najlepszej jakości i miała swoje filie na terenie Polski. W sklepie zaopatrywali się czołowi malarze krakowskiej ASP, którzy często nie mieli czym zapłacić więc w zamian uwieczniali rodzinę i zostawiali swoje obrazy. Różę portretował m.in Tadeusz Makowski, który związany był z nią uczuciowo, ale jej rodzina nie zgodziła się na ślub. Róża należała do PPS, działała w Bibliotece Ludowej. Kres świetności rodziny położyła II wojna światowa. Przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Niemców, a rodzina wyjechała. Regina zmarła w 1940 r. we Lwowie. Róża ukrywała się we Lwowie i w Kazachstanie. W 1946 r. wróciła do Krakowa i udało jej się odzyskać część firmy, którą utraciła w 1950 r. na mocy decyzji sądu. Wyemigrowała do Tel Awiwu, gdzie zmarła 23.04.1973 r.

 

Inne miejsca: mieszkanie (ul. Długa 4, św. Gertrudy 8, ul. Biskupia 4, ul. Sereno Fenna 6, ul. Pijarska 3), skład z lat ok. 1877–1947 (ul. Basztowa 11), magazyn (ul. Kamienna na terenie Dworca Towarowego), Muzeum Narodowe w Krakowie (portrety rodzinne).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...