Księżna Marcelina Czartoryska

Kraków
50°03'49"N 19°56'15"E (50.06372, 19.937626)

ul. Sławkowska 5

Utalentowana pianistka, filantropka, patriotka. Urodziła się 18.05.1817 r. w Podłużnem na Polesiu . W Paryżu pod okiem Fryderyka Chopina dos konaliła swoje umiejętności pianistki. Uchodziła za jedną z najzdolniejszych uczennic kompozytora, czuwała przy jego łożu śmierci. Podróżując po Europie dawała koncerty na cele dobroczynne, grając utwory Mistrza i rozsławiając jego muzykę. W 1870 r. osiadła w Krakowie w Willi Decjusza na Woli Justowskiej. Prowadziła polski salon muzyczny, do którego nie przyjmowała bywalców domów urzędników zaborczych, uważając ich za zdrajców . W 1880 r. doprowadziła do otwarcia Konserwatorium Muzycznego. Organizowała publiczne koncerty muzyczne i bale charytatywne. Była współfundatorką szpitala dziecięcego im. św. Ludwika i domu sióstr Szarytek przy ul. Piekarskiej 8 . Pałac przy ul. Sławkowskiej stał się rodzinnym muzeum pełnym pamiątek. Po śmierci męża (1886 r.) zamieszkała w domu przy ul. Basztowej 10, oddając się pracy dobroczynnej. Zmarła 5.06.1894 r. w Krakowie, jako tercjarka. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

 

Inne miejsca: mieszkanie (Willa Decjusza, ul. Basztowa 10), Dawny gmach Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń „Florianka” (ul. Basztowa 6–8), Stary Teatr (koncerty), dom Sióstr Miłosierdzia na Kazimierzu (ul. Piekarska 8), Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika (ul. Strzelecka 2).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...