Amalia Krieger

Kraków
50°03'44"N 19°56'17"E (50.06241, 19.938199)

Rynek Główny 42, Kamienica Bonerowska

Fotografka, pionierka zawodu, którego wyuczyła się w zakładzie ojca Ignacego. Urodziła się 8.12.1845 r. w Lipniku, w rodzinie postępowych Żydów. Prowadziła odziedziczony po ojcu zakład fotograficzny w Kamienicy Bonerowskiej. Oficjalnie spadkobiercą był jej brat Natan , jednak to Amalia wykonywała studyjne zdjęcia. Po kobiecemu Aranżowała tło do portretów, co było nowością w fotografii. Z czasem stała się jedyną właścicielką firmy. Od 1909 r. należała do Stowarzyszenia Fotografów Przemysłowych. Wstąpiła też do Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Aby dorobek rodzinny nie przepadł, utworzyła w 1926 r. fundację, mającą zadbać o spuściznę po Kriegerach. Sprzęt fotograficzny i klisze trafiły do Muzeum Przemysłowego, a następnie do Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Historycznego. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj i jest unikalnym zapisem wyglądu miasta z XIX w. Wykonywała także portrety i reprodukcje dokumentów oraz dzieł sztuki. Zmarła 21.09.1928 r. Spoczywa na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.

 

Inne miejsca: pierwsza pracownia Ignacego Kriegera (ul. Grodzka 13), mieszkanie (ul. Szpitalna 9), TMHiZK i MK (fotografie), Biblioteka Narodowa PAN i PAU (korespondencja), Miejskie Muzeum Przemysłowe im. dra Adriana Baranieckiego (ul. Smoleńsk 9).

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...