Olga Boznańska

ul. Karmelicka 32

Malarka, postmodernistka, słynąca głównie z portretów urodzona 15.04.1865 r. w Krakowie. Naukę malarstwa rozpoczęła na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego, gdyż jako kobieta nie mogła studiować na krakowskiej ASP. Wyjechała do Monachium (1886-89), gdzie założyła własną pracownię. Prezentowała obrazy w Paryżu, Monachium, Berlinie, Warszawie i Wiedniu, gdzie zdobyła złoty medal za Portret malarza Pawła Nauena. Od 1898 r. należała do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, w tym samym roku przeniosła się do Paryża. W 1900 r. zdobyła złoty medal na wystawie w Londynie i wyróżnienie na Wystawie Światowej w Paryżu, nagradzano też jej obrazy w USA. Została członkinią francuskiego Societè Nationale des Beaux Arts. W 1937 r. otrzymała Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu. Najbardziej znane jej obrazy to Dziewczynka z chryzantemami, Bretonka, Cyganka, W Wielki Piątek. Wyróżniona Krzyżami Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz francuską Legią Honorową. Zmarła 26.10.1940 r. w Paryżu. Spoczywa na cmentarzu Montmorency.

Inne miejsca: mieszkanie, pracownia i tablica pamiątkowa (ul. Wolska 21 – dziś ul. Piłsudskiego 21), Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego (ul. Franciszkańska 4, ul. Karmelicka 32), Muzeum Narodowe w Krakowie (kolekcja obrazów), Kościół Mariacki (obraz W Wielki Piątek), ul. Olgi Boznańskiej.