Jadwiga Sikorska -Klemensiewiczowa

Kraków
50°03'39"N 19°55'58"E (50.06108, 19.932983)

ul. Gołębia 24, Collegium Novum

Jedna z pierwszych studentek UJ urodzona 1.01.1871 r. w Młynowie. W 1887 r. u kończyła II Gimnazjum Żeńskie w Warszawie z wyższym patentem nauczycielskim. Rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Latającym, praktykę w warszawskiej aptece sukcesorów K. Iwańskiego i kurs farmaceutyczny u mgra A. Bukowskiego. Zdała egzamin na pomocnika aptekarskiego. W 1894 r. rozpoczęła naukę na Wydziale Filozoficznym UJ jako hospitantka – mogła uczęszczać na zajęcia po otrzymaniu zgody każdego wykładowcy. Prawo nie zezwalało, aby uzyskała dyplom. Uczęszczała na kurs opatrywania i leczenia ran oraz do Szkoły Położnych przy Szpitalu im. św. Łazarza. Brała udział w wykładach anatomii i w zajęciach w prosektorium. W 1898 r. uzyskała tytuł magistra farmacji. Była przewodniczącą Ogólnozawodowego Stowarzyszenia Kobiet Pracujących. W 1903 r. założyła pierwszą drogerię prowadzoną przez kobiety. W czasie I wojny światowej pracowała w aptece „Pod Gwiazdą”, następnie w Okręgowym Związku Kasy Chorych jako retaksatorka recept. Podczas II wojny światowej pracowała w jadłodajni. Zmarła 1.05.1963 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Salwatorskim.

 

Inne miejsca : drogeria (ul. Karmelicka 15), Szpital im. św. Łazarza (ul. św. Łazarza 14), apteka „Pod Gwiazdą” ( ul. Floriańska 15).

 

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...